Hakkımızda

Birecikli, bir 'Ziya Şark Sofrası' kuruluşudur.
Birecikli > Hakkımızda

Birecik'in Tarihçesi

Birecik, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat bölümünde Şanlıurfa iline bağlı 47.034 nüfuslu bir ilçe merkezidir. Fırat ırmağının eskiden sadece doğu kıyısındayken son yıllarda her iki kıyısı üzerinde, deniz seviyesinden 450 metre yükseklikte kurulmuştur. Birecik Şanlıurfa’ya 83, Gaziantep’e 63 km uzaklıktadır. Evler, ırmak boyundaki dar bir düzlükte ve bunun gerisinde yükselen dik bir yamaç üzerine yayılır. Bu yamaç üzerinde bir de kalesi vardır. Fırat, Birecik’in bulunduğu noktadan itibaren aşağıya doğru ufak çapta nehir nakliyatına elverişlidir. Bu sebeple, Birecik eskiden beri kara ve nehir ulaşımı arasında bir aktarma yeri olarak önem kazanmıştır.

Daha sonraki devirlerde İstanbul-Bağdat demiryolunu Birecik’ten değil de biraz güneyden geçmesi ve kervan ticaretinin eski önemini kaybetmesiyle kasaba gerilemeye başladı. İnşası 1951’de başlayıp 1956’da sona eren Birecik Köprüsünün yapılması kasabanın önemini yeniden artırdı Tarihi MÖ 2000 yılına kadar dayanır. Hitit, Asur, Pers, Makedon, Bizans ve Arap egemenliğinin izlerini taşıyan şehir, Selçuklular’dan itibaren Türkler’in egemenliğine girmiştir. Adını Birtho’dan aldığı sanılmaktadır. Birtho Asurilerin konuştuğu kadim Arami dilinde tepe demektir.

Birecik’in en eski yapısı olup 12 burcundan sadece biri ayakta kalan kalenin kayalık bir tepenin üstünde kurulu olması bu olasılığı güçlendirmektedir. İlçe halkı tahıl ve baklagiller tarımıyla meşgul olur. Fıstık yetiştirme de ilçenin ekonomik hayatında çok önemli bir yer tutar. Birecik Köprüsü, Birecik ilçesinde Fırat ırmağı üzerindedir. Geçmişte Şanlıurfa-Gaziantep karayolu, Birecik’te kesintiye uğruyor, ırmak bu noktada kayık ve sallarla geçildikten sonra yolculuğa devam ediliyordu.

1951 yılı ortalarında burada bir köprünün yapımına başlandı. 1956 yılı başlarında biten Birecik Köprüsü 720 m uzunluğunda ve 10 m genişlediğindedir. Yolun her iki tarafında yayaların geçmesi için birer metrelik kesimler ayrılmıştır. Birecik tarafında 55’er metre açıklıkta 5 kemer, Gaziantep tarafında ise 26’şar metre açıklıkta 14 bölümü vardır.

Kelaynak kuşlarıyla ünlü, Fırat nehrinin çekiciliği ile doğal ve tarihi eserleriyle göze hoş gelen bir ilçedir. Birecik köprüsü Türkiye’nin ikinci uzun ırmak köprüsüdür. Birecik kuzeyinde Birecik Barajı güneyinde ise, Karkamış Barajı arasında göl havzasında kalmaktadır. İlçe ekonomisi genelde Antep fıstığı üreticiliği üzerine kuruludur.

Kilis Tava

Farklı bir lezzet anlayışı

Günümüzde insanlar yeme içme alışkanlıklarına ve yediği gıdaların kalitesine eskisinden çok daha fazla dikkat ediyor. Biz de Birecikli olarak müşterilerimizin bu beklentilerini en doğru şekilde karşılama fikriyle yola çıktık. Amacımız, doğru ve kaliteli yemek arayışınıza lezzetlerimizle cevap verirken nezih bir ortamda sevdikleriniz ve dostlarınızla harika zamanlar geçirebileceğiniz bir mekân yaratmaktı. Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinin o meşhur yöresel lezzetlerini doğallığından ödün vermeden müşterilerimizin ilgisine ve damak tadına sunuyoruz.

Birecik’e has tepsi kebaplarını, patlıcan kebabını, Kilis tavayı, Malatya Darende tavayı, Konya Bıçak arası pideyi, tırnaklı pideli dürümünü, Zırh kıyması haşhaş kebabını, ciğer kebabını hakiki sarımsaklı Antep lahmacununu, soğanlı Urfa lahmacununu, etin tazeliğini koruyarak en sade ve lezzetli bir şekilde sunuyoruz. Helal kesim sertifikamızla birlikte güvenli ve lezzetli etlere ulaşmanızı sağlıyoruz.

 

Standartları yükseltiyoruz

Öncelikli hedefimiz müşterilerimizin yöresel lezzetlere en taze haliyle ulaşmasını sağlamaktır. Bu doğrultuda sektör içerisindeki tecrübemiz ile geniş tedarik ağımızı birleştirerek hizmet veriyoruz. Et ürünlerinden salata malzemelerine, ürünlerimizde kullandığımız buğdaydan sebzelerimize kadar her noktaya özen gösteriyor ve genetiği ile oynanmamış ürünleri sizlere servis etme gayreti gösteriyoruz. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak beklentilerinizi en iyi ve en doğru şekilde karşılıyoruz.

Sektör içerisindeki müşteri memnuniyeti esaslı hizmet politikamızla siz değerli konuklarımıza layıkıyla hizmet ediyor aynı zamanda standartları yükselterek sektör iyileşmesine katkıda bulunuyoruz.

Kuzu Külbastı
Adana Dürüm

Aradığınız her şey Birecikli'de

Birçok farklı yöreden birbirinden farklı tatlara ulaşmanızı sağlayan bir menü seçeneği ile hizmet veriyoruz. Ana yemeklerden mezelere kadar ihtiyacınız olan ve aradığınız tüm tatları tek bir markanın altında bir araya getirdik.

Geniş ve hızlı servis ağımız ile yöresel lezzetlerimizi evlerinize kadar ulaştırıyoruz. Modern paketleme teknolojilerini kullanarak sıcaklığını ve tazeliğini kaybetmeyen ürünlerimizi dilerseniz nezih restoranımızda dilerseniz evinizde sizlere servis ediyoruz.

Beklentilerinizin ve yemek alışkanlıklarınızın farkında olan bir bilinçle hareket ederek en iyisini sunmaya gayret ediyoruz.

Franchise

Güçlü bir markanın parçası olun!